top of page
cmundunyasi.png
BG-01.png

C Vitamini Nedir, Faydaları Nelerdir?

C vitamininin önemi, yüzyıllar önce denizcilerde uzun süreli C vitamini eksikliği sonrasında oluşan skorbüt hastalığı ile ortaya çıkmıştır. Askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, vücut tarafından üretilemez. İnsan vücudu C vitamini üretimi için gerekli olan L-gulonolakton oksidaz adı verilen enzime sahip olmadığı için C vitamininin dışarıdan alınması gerekir. Suda çözünebilen C vitamini, bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna katkıda bulunur. Cildin, kan damarlarının, kemiklerin, kıkırdakların, dişlerin ve diş etlerinin normal fonksiyonu için gerekli olan normal kollajen oluşumunu sağlar. Demir emilimini arttırır. Normal enerji oluşum metabolizmasına ve yorgunluk ile bitkinliğin azalmasında rol oynar. Yoğun fiziksel egzersiz sırasında ve sonrasında bağışıklık sisteminin normal fonksiyonunun korunmasına katkı sağlar. Hücrelerin oksidatif stresten korunmasını ve sinir sisteminin normal işleyişini destekler.
 

*26.01.2017 tarih ve 29960 sayılı mükerrer Resmi Gazete'de yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği

*Uğur, H., Eker, S., Çatak, J. & Yaman, M. (2020). Vitamin C ve Hastalıklar Üzerine Etkisi. Avrupa Bilim ve Teknoloji Dergisi, (19), 746-756.

Untitled-1.png

BİZİ TAKİP EDİN!

  • Instagram
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Tüm hakları saklıdır © 2023 - C-mun

bottom of page